Sommerferien er over os. Og oplevelser i (måske) nye omgivelser venter forude.

Hvad bringer du med hjem fra ferien?

Jeg går ikke i souvenirbutikker. Jeg køber ikke magneter med hjem til køleskabet.

Jeg går på jagt efter lokale oste.

For de fortæller en historie om området. Om landskabet, de er rundet af. Om traditionen de kommer fra. Ligesom vinen og maden generelt gør. Og dét elsker jeg at mindes, når jeg hjemme igen nyder mine spiselige souvenirs.

Her får du mine bedste tips til at finde dem og få dem sikkert hjem.

Koflokken

Kig på navnene

Mange steder finder du lokale oste opkaldt efter byen eller området de kommer fra.

Og der er noget særligt ved at være i byen Gouda, landsbyen Camembert eller køre ind i byen Morbier.

Tjek museerne ud

Mange steder (fx i Frankrig og Schweiz) har den lokale ost sit eget museum. Nogle gange ligger museet i forbindelse med et show-mejeri, så man kan følge produktionen, mens den foregår. Der er også mulighed for at smage og købe ostene med. Planlæg at spis frokost i restauranten.

Hvor køber de lokale deres oste?

Vil man forstå de lokale oste og hvordan de indgår i dagligdagen på stedet, skal du åbne øjnene. Observér hvordan lokale køber ind på markedet eller i supermarkedet. Hvilke oste vælger de? Hvor mange tager de ad gangen? Hvilke mængder? Hvad taler de med ostesælgeren om? Man kan lære utroligt meget af at kigge dem over skulderen.

Find de markeder, de lokale selv bruger. Gå ned af en sidegade og kig ind i supermarkedet, der ligger der. Gå både ind i ostebutikken på det centrale torv og den udenfor centrum.

Pas godt på dem!

Er du på bilferie? Tag en flamingokasse eller en god køletaske med. Her kan ostene holde sig kølige, og kassen kan også rumme både madpakke og vandflasken.

Bor du på hotel? Fyld minibaren med ost, så de ligger godt og køligt undervejs. Men husk at tjekke køleskabet på afrejsedagen!

Køber du ost i en butik, så hør om de kan vakuumere den. Så holder den sig bedre.

Flyver du hjem? Svøb osten i avispapir og rul den ind i tøjet i kufferten. Så er den godt beskyttet og skal nok klare rejsen hjem.

Ikke alle oste er lige gode souvenirs

Hvis du får lyst til at tage en ost med hjem, så gå efter de faste oste. De klarer transporten langt bedre end de helt bløde og cremede oste.

Skal man så gå udenom de bløde oste?

Nej. Dem skal du i stedet nyde dér, hvor de hører hjemme, og hvor de ikke er blevet mast i en kuffert og været udsat for temperatursvingninger.

Som fx disse små fine gedeoste (fra hhv. Frankrig og Portugal), der sammen med brød fra bageren blev til en dejlig frokost.

Tag lidt af ferien med hjem

Jeg synes, at det ret hyggeligt at tage en lokal ost med hjem og på den måde bringe feriemindet ind i hverdagen. Det er også en god måde at fortælle andre om rejsen på, for der er jo altid knyttet en historie til stedet, du købte osten, området du fandt den i osv.

God sommer – og god ost!

Gouda og Holland
Ferieklar

Tag på online osteskole!

Kend din ost og få større osteglæde!

Published On: 10. juli 2026Categories: OsterejseTags: , , ,

Skriv en kommentar